Шукаємо роботу ефективно
Шукаємо роботу ефективноПосібник на допомогу студентам та випускникам /укладач Оксана Пендерецька. – Чернівці: Книги ХХІ, 2013. – 56 с.
Проект співфінансований у межах програми розвитку польської співпраці Міністерства Закордонних Справ Республіки Польща у 2012 р.
1.Вступ. Чому ти шукаєш роботу, а не робота тебе?
Вітаємо, ось і настала мить, коли ти вирішив: «Час шукати роботу!»
Мотиви такого рішення можуть бути дуже різними: на когось тиснуть обставини і необхідність заробити грошей на життя, хтось намагається здобути незалежність від батьків, хтось керується «подієвою» інерцією (отримав диплом – тепер слід знайти роботу), а кимось керує прагнення самореалізуватись, досягти успіху у застосуванні знань, здобутих під час навчання, знайти своє місце у професійному світі й збудувати кар’єру.
Зазвичай прийняття рішення про необхідність пошуку роботи супроводжується різними, іноді навіть протилежними почуттями. Не дивуйся, якщо ти одночасно відчуваєш:
- радість
- піднесення
- гордість
- упевненість
- нетерплячість
- тривогу
- страх
- безпорадність
- сором
- невпевненість…..
Така гама почуттів є нормальною і навіть типовою, адже попереду – важливий і не завжди легкий вибір, що потребує серйозного зосередження й відповідальності, оскільки від нього багато що залежить у твоєму майбутньому житті. Дозволь собі відчувати все те, що ти відчуваєш, але не дозволяй собі приймати рішень під впливом цих почуттів. Твої рішення повинні бути виваженими і раціональними, логічними і послідовними, з передбачуваними наслідками і глибоким розумінням ресурсів, на які ти можеш розраховувати.
Є багато чинників, що можуть посприяти твоїй успішності у важливій та нелегкій справі пошуку роботи. Є також чимало перешкод, з якими ти можеш зустрітися і які тобі доведеться долати. Проте найголовніше, що забезпечить тобі успіх, це – активна позиція.
Вичікувальна стратегія – не найкращий вибір у справі працевлаштування. Так, безумовно, якщо ти – футболіст, якому щойно вручили «Золотий м’яч», диригент зі світовим ім’ям або тебе просто звуть Білл Гейтс, то робота знайде тебе сама, адже твої успіхи, репутація та біографія загалом працюватимуть на тебе без твоєї активної участі. Якщо ж ти вчорашній (або й нинішній) студент, доведеться докласти певних зусиль, аби «продати» себе. Ринок праці недаремно називається власне «ринком». Адже це сфера формування попиту і пропозиції на робочу силу. Через ринок праці здійснюється продаж робочої сили на визначений термін, а отже і тобі доведеться «продавати» себе на цьому ринку, і в твоїх інтересах зробити це вдало.
Активна участь у власній долі не лише дозволяє розширити поле для вибору, а й дає надзвичайно приємне відчуття контролю над подіями власного життя і сили для реалізації запланованого.
Отже, знаходить той, хто шукає. Рішення прийняте, час братися до реалізації. Повір у власні сили та можливості, не бійся труднощів, сміливо долай перешкоди – і все вийде!
Наш посібник допоможе тобі реалізувати свої плани. У ньому ти знайдеш відповіді на багато запитань щодо пошуку роботи і працевлаштування: дізнаєшся, якою буває робота, як визначити, яка робота підходить саме тобі, як ефективно шукати інформацію про вакансії, як підготувати резюме та мотиваційний лист, як підготуватись до співбесіди; отримаєш поради, що допоможуть вдало пройти випробувальний термін, швидше адаптуватись до змін, що відбуваються у житті з початком самостійної трудової діяльності, уникнути конфліктів та психотравмуючих ситуацій у новому колективі; познайомишся із корисною інформацією про державні установи, які можуть допомогти у пошуках роботи, інтернет-ресурси на цікаву для тебе тематику тощо.