Життя в умовах пандемії: як зменшити руйнівний вплив стресу і зберегти психологічне здоров’я 


Упродовж року людство живе в умовах пандемії COVID-19, наслідки якої на початку ніхто навіть не міг собі уявити. Зміни, які відбулися, торкнулися як життя цілих країн, так і життя кожної окремої людини. Ми стали свідками й учасниками безпрецедентної кризи світового масштабу в усіх сферах життєдіяльності людства. Карантинні заходи, протиепідемічні та особливі санітарно-гігієнічні правила, тривога за власне життя та здоров’я і життя та здоров’я близьких людей, закриті кордони, втрата мобільності, зміна формату праці та навчання на дистанційний, неможливість проводити дозвілля та спілкуватися у звичних формах, - все це створює несприятливе соціально-психологічне тло, яке є постійно діючим джерелом стресу для кожного із нас.

Сьогодні, коли гострота наших почуттів стала меншою, правила – знайомими і зрозумілими, обмеження – звичними, ми схильні недооцінювати рівень цього «фонового» стресу та силу його руйнівного впливу на нас. Проте в існуючих кризових умовах, крім збереження фізичного здоров’я, надзвичайно важливо подбати про психологічне благополуччя. Це наша відповідальність перед самими собою, це те, що залежить від нас самих.

Ми пропонуємо вам кілька загальних рекомендацій, дотримання яких допоможе ефективно подбати про власне психологічне здоров’я.

Для багатьох людей окремим викликом став перехід на віддалену роботу чи дистанційне навчання. Такий формат, безумовно, відкриває нові можливості, проте не позбавлений недоліків. Наступні рекомендації допоможуть тим, хто відчуває труднощі внаслідок переходу на дистанційну форму навчання:

Пандемія обов’язково закінчиться, важливо вийти з неї без втрат, а навіть і з здобутками. Це можливо, якщо взяти на себе відповідальність за своє життя, впливати на те, на що маєш вплив, і приймати без опору те, на що впливу не маєш, спрямовувати енергію в конструктивне русло і дбати про себе як про найцінніший ресурс в навчанні, саморозвитку і житті загалом.